Battery replaces Worx WA3559, WA3555, WA3536, WA3734 Electric Power Tool - 2000 mAh, 40 V, Li-Ion
£34.65
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 695 g |
| Dimensions (L x W x H): | 13.3 x 8.5 x 8 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Voltage: | 40 V |
| Nominal energy: | 80 Wh |
| Number of cells: | 11 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Worx WG168
- Worx WG168E
- Worx WG168E.9
- Worx WG191
- Worx WG268
- Worx WG268E
- Worx WG268E.9
- Worx WG291
- Worx WG368
- Worx WG368.9
- Worx WG368E
- Worx WG368E.9
- Worx WG391
- Worx WG568
- Worx WG568E
- Worx WG568E.9
- Worx WG591
- Worx WG770
- Worx WG770E
- Worx WG771
- Worx WG772
- Worx WG773
- Worx WG776
- Worx WG776E
- Worx WG776E.9
- Worx WA3536
- Worx WA3555
- Worx WA3559
- Worx WA3734
Login
20 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Bearbeitung und Infos für den Kunden sehr ambitioniert.
11 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
26 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
30 July 2019
Reviewed at Trusted Shops
mit dem Original absolut v ergleichbar (Ladezeit/ Laufzeit)
8 April 2019
Reviewed at Trusted Shops
****
25 October 2018
Reviewed at Trusted Shops
Kein Unterschied zum Orginalakku, Ladedauer genau wie Orginal, kann im Moment den Akku weiterempfehlen .
6 October 2018
Reviewed at Trusted Shops
OTTIMO PRODOTTO
4 September 2018
Reviewed at Trusted Shops
preis -leistung-top
21 August 2018
Reviewed at Trusted Shops
Supergünstiger 40V Akku für Worx-Gartengeräte mit superschneller Lieferung.
19 May 2018
Reviewed at Trusted Shops
Entspricht den Angaben und passt als Ersatz für den Original-Akku.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com