Battery replaces Worx WA312 Electric Power Tool - 2000 mAh, 18 V, NiMH
£32.05
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 822 g |
| Dimensions (L x W x H): | 13 x 11.2 x 8.6 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Voltage: | 18 V |
| Nominal energy: | 36 Wh |
| Number of cells: | 15 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Worx WG150
- Worx WG150s
- Worx WG152
- Worx WG250
- Worx WG541
- Worx WG900
- Worx WG901
- Worx WA312
Login
20 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
16 May 2019
Reviewed at Trusted Shops
Bonne qualit
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com