Battery replaces Worx 50022580, WA3565 TYPE 2, 50029621, 50026980, 50022713 - 2500 mAh 28 V Li-Ion, black
£54.64
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your gardening tools
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 439 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Voltage: | 28 V |
| Nominal energy: | 70 Wh |
| Number of cells: | 8 |
| Dimensions (L x W x H): | 10.4 x 7.2 x 4.9 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Worx Landroid WG795E
- Worx Landroid Wg795e Typ 2
- Worx 50022580
- Worx 50022713
- Worx 50026980
- Worx 50029621
- Worx WA3565 TYPE 2
Login
9 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com