Battery replaces Wolf Garten Li-Ion Power-Pack 3, 7420090, 7420072 - 1500 mAh 18 V Li-Ion, grey
£28.58
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your gardening tools
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | grey |
| Weight: | 314 g |
| Dimensions (L x W x H): | 12.1 x 5.9 x 4.9 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Voltage: | 18 V |
| Nominal energy: | 27 Wh |
| Number of cells: | 5 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Wolf Garten GT 815
- Wolf Garten GTB 815
- Wolf Garten HSA 45 V
- Wolf Garten 7420072
- Wolf Garten 7420090
- Wolf Garten Li-Ion Power-Pack 3
Login
29 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
Ich habe den Akku gerade erst bekommen. Passt und lädt. ;-) Für mehr Erfahrungen aus der Praxis muss ich ihn erst mehr benutzen.
Mich hat beim Kauf der Preis überzeugt.
10 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
Macht weiter so!!!
3 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
Schnell geliefert und gut verpackt. Preis völlig ok.
17 July 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com