Battery replaces WOLF-Garten 4919 096, 4949066, 4919096, 4919065, 4919066 - 3000 mAh 36.5 V Li-Ion, black
£103.10
Prices include VAT , plus shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your gardening tools
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 115 g |
| Dimensions (L x W x H): | 18.3 x 10.1 x 8 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Voltage: | 36.5 V |
| Nominal energy: | 109.5 Wh |
| Number of cells: | 10 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Wolf Garten Power 34
- WOLF-Garten 4919 096
- WOLF-Garten 4919065
- WOLF-Garten 4919066
- WOLF-Garten 4919096
- WOLF-Garten 4949066
- WOLF-Garten LI-ION POWER Pack 2
Login
11 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
24 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
5 June 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
29 May 2024
Reviewed at Trusted Shops
Passt hervorragend!
13 May 2019
Reviewed at Trusted Shops
Rasenmäher war defekt Rücksendung und Geld Rückgabe ohne Problem
8 May 2019
Reviewed at Trusted Shops
Der Akku war nicht für meinen Rasenmäher verwendbar.
24 April 2019
Reviewed at Trusted Shops
super
22 April 2019
Reviewed at Trusted Shops
*****
22 August 2018
Reviewed at Trusted Shops
****
8 August 2017
Reviewed at Trusted Shops
funktioniert
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com