Battery replaces Severin 1698048, ZB 7226 for Severin etc. 2400mAh, 25.2V, Li-Ion
£50.24
Prices include VAT , plus Shipping
Get notified by email as soon as the product is back in stock. Don't worry: you won't receive any newsletter emails - just a one-time notification.
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 500 g |
| Dimensions (L x W x H): | 11.2 x 8.1 x 8.1 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2400 mAh |
| Voltage: | 25.2 V |
| Nominal energy: | 60.48 Wh |
| Number of cells: | 7 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Exceline CYCLONIC-X9
- Hoogo S4
- Hoogo S5
- Hoogo S5+
- Severin HV7164
- Severin HV7166
- Severin HV7968
- Universum VC300-22
- Univserum VC500-22
- Valberg 971561
- Valberg Cyclonic S9
- Viomi A9
- Viomi VXXC09
- Xiaomi VXXC09
- Severin 1698048
- Severin ZB 7226
- Valberg PV22415283869
- Viomi PF071LLE
- Viomi PF072LMG
- Viomi V-HWVC12A
- Xiaomi PF071MHA
- Xiaomi PF072LMG
- Xiaomi V-HWVC12A
Login
28 October 2023
Reviewed at Trusted Shops
Die Bestellung und der Versand erfolgten schnell und unkompliziert. Das Produkt tut genau das, was es soll - wir sind zufrieden. :)
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com