Battery replaces Senco VP0108, VP0109 Electric Power Tool - 1500 mAh, 6 V, NiMH
£19.92
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 200 g |
| Dimensions (L x W x H): | 7.1 x 6.2 x 5.9 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Voltage: | 6 V |
| Nominal energy: | 9 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Senco 5G0001N
- Senco GT65
- Senco GT65DA
- Senco GT65RHA
- Senco GT90
- Senco GT90CH
- Senco GT90FRH
- TJEP AB-15/64 GAS
- TJEP AB-15/64 GAS 2G
- TJEP CP-40 GAS
- TJEP CP-40 GAS 2G
- TJEP FH 21/90 GAS
- TJEP GRF 34/90 GAS
- TJEP GRF 34/90 GAS 2G
- TJEP GRF 34/105 GAS
- TJEP HA 35 GAS 2G
- TJEP KA 4060 GAS
- TJEP KA 4060 GAS 2G
- TJEP PQZ-75 GAS 2G
- TJEP ST-15/50 GAS 2G
- TJEP TF-16/64 GAS
- TJEP TF-16/64 GAS 2G
- TJEP TF-18/50 GAS
- TJEP TF-18/50 GAS 2G
- TJEP VF-16/64 GAS
- TJEP VF-16/64 GAS 2G
- Senco VP0108
- Senco VP0109
- TJEP 100842
- TJEP 5702551008423
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com