Battery replaces Samsung DJ96-00221A, DJ96-00227A, VCA-SBT90E, VCA-SBT90 for Samsung 3000mAh, 21.6V, Li-Ion
£57.18
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 536 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Voltage: | 21.6 V |
| Nominal energy: | 64.8 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Dimensions (L x W x H): | 14.8 x 8.2 x 4 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Samsung Jet 70 EASYM VS15T7033R4/SH
- Samsung Jet 70 LIGHT
- Samsung Jet 75
- Samsung Jet 75 Multi VS20T7534T1/SH
- Samsung Jet 75 Premium
- Samsung Jet 75 Premium VS20T7538T5/SH
- Samsung Jet 90
- Samsung Jet 90 Elite
- Samsung Jet VS15T70D1R1/EG
- Samsung Jet VS15T7031R1/EN
- Samsung Jet VS15T7036R5
- Samsung Jet VS70
- Samsung Powerstick Jet VS9000
- Samsung VS15T7032R1/SA
- Samsung VS20B75BCR5
- Samsung VS20R90G6R3/EG
- Samsung VS20R9042S2/EU
- Samsung VS20R9046T3/AA
- Samsung VS20R9049S3/EU
- Samsung VS20T7532T1/EU
- Samsung VS20T7534T1/SH
- Samsung VS20T7536T5/EN
- Samsung VS20T7538T5/SH
- Samsung VS20T7562R5/EG
- Samsung DJ96-00221A
- Samsung DJ96-00227A
- Samsung VCA-SBT90
- Samsung VCA-SBT90E
- Samsung VCA-SBT90E/VT
- Samsung VCA-SBT90EB
- Samsung VS15R8542S1
- Samsung VS15R8542S1/ET
Login
18 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Alles super 👍
17 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
22 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
Alles perfekt! Danke!
2 August 2024
Reviewed at Trusted Shops
Kostet nur ein Drittel des Originalakkus
25 June 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com