Battery replaces Samsung DJ96-00202A, DJ96-00193E, DJ96-00193C, VCA-RBT71 for Samsung 2600mAh, 21.6V, Li-Ion
£53.71
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your robot vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 402 g |
| Dimensions (L x W x H): | 12.9 x 7.9 x 5 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Voltage: | 21.6 V |
| Nominal energy: | 56.16 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Samsung Powerbot R1AM7010UW / AA
- Samsung Powerbot R7040
- Samsung Powerbot SR1GM7020UG
- Samsung Powerbot SR10M701PUW
- Samsung Powerbot SR10M702PUW
- Samsung Powerbot SR10M703PWG
- Samsung Powerbot SR20J9020U
- Samsung Powerbot SR20J9040W
- Samsung Powerbot SR20K9000UB
- Samsung Powerbot VR1AM7010U5 / AA
- Samsung Powerbot VR1AM7010U5/AA
- Samsung Powerbot VR1AM7010UW/AA
- Samsung Powerbot VR1AM7040W9 / AA
- Samsung Powerbot VR1AM7040W9/AA
- Samsung Powerbot VR1AM7040WG / AA
- Samsung Powerbot VR1AM7040WG/AA
- Samsung Powerbot VR1GM7020UG
- Samsung Powerbot VR2AK9350WK
- Samsung Powerbot VR10M701CUW/GE
- Samsung Powerbot VR10M701PUW
- Samsung Powerbot VR10M702CUW/GE
- Samsung Powerbot VR10M702PUW
- Samsung Powerbot VR10M703CWG/GE
- Samsung Powerbot VR10M703PWG
- Samsung Powerbot VR20J9020UG
- Samsung Powerbot VR20J9040WG
- Samsung Powerbot VR20K9000UB
- Samsung DJ96-00193C
- Samsung DJ96-00193E
- Samsung DJ96-00202A
- Samsung VCA-RBT71
- Samsung VCA-RBT71/XAA
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com