Battery replaces Samsung DJ96-00193F, DJ96-00193B, DJ68-00741V-00, VCA-RBT72 for Samsung 2600mAh, 21.6V, Li-Ion
£46.00
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your robot vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 400 g |
| Dimensions (L x W x H): | 13.1 x 7.9 x 5 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2.6 Ah |
| Voltage: | 21.6 V |
| Nominal energy: | 56.16 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Cable length: | 8.5 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Samsung Powerbot R7040
- Samsung Powerbot R7065
- Samsung Powerbot R7070
- Samsung Powerbot R7090
- Samsung Powerbot SR20J9259U
- Samsung Powerbot SU20J9259U
- Samsung Powerbot VR1AM7010U5/AA
- Samsung Powerbot VR1AM7010UW/AA
- Samsung Powerbot VR1AM7040W9/AA
- Samsung Powerbot VR1AM7040WG/AA
- Samsung Powerbot VR2AJ9250WW/AA
- Samsung Powerbot VR2AM7065WS/AA
- Samsung Powerbot VR2AM7070WS/AC
- Samsung Powerbot VR2AM7090WD/AA
- Samsung Powerbot VR20J9250UC/EN
- Samsung Powerbot VR20J9250UK/SA
- Samsung Powerbot VR20J9259UC/EG
- Samsung Powerbot VR20J9259UK/SW
- Samsung Powerbot VR20M7070WS/AX
- Samsung Powerbot VR20M7070WS/SA
- Samsung Powerbot VR7000
- Samsung DJ68-00741V-00
- Samsung DJ96-00193B
- Samsung DJ96-00193F
- Samsung VCA-RBT72
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com