Battery replaces Samsung DJ43-00006A, DJ96-00152B, DJ43-00006B, DJ96-00203A for Samsung 3400mAh, 14.4V, Li-Ion
£30.32
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your robot vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Regarding product safety:
| Brand: | EXTENSILO |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 245 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8.5 x 5 x 4.9 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 3400 mAh |
| Voltage: | 14.4 V |
| Nominal energy: | 49 Wh |
| Number of cells: | 4 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Samsung Navibot Pop-Out SR10F71UB
- Samsung Navibot Pop-Out VR10F71
- Samsung Navibot Pop-Out VR10F71UA
- Samsung Navibot Pop-Out VR10F71UCBC
- Samsung Navibot Pop-Out VR10F71UCBC/FET
- Samsung Navibot SR8930
- Samsung Navibot SR8940
- Samsung Navibot SR8950
- Samsung Navibot SR8980
- Samsung Navibot SR8981
- Samsung Navibot VCR8930
- Samsung Navibot VCR8940
- Samsung Navibot VCR8980
- Samsung DJ43-00006A
- Samsung DJ43-00006B
- Samsung DJ96-00152B
- Samsung DJ96-00203A
- Samsung VCA-RBT30
Login
27 February 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com