Battery replaces Roborock BRR-2P4S-5200D for Xiaowa etc. 5200mAh, 14.4V, Li-Ion
£30.32
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your robot vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 379 g |
| Dimensions (L x W x H): | 13.6 x 4 x 4 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Voltage: | 14.4 V |
| Nominal energy: | 74.88 Wh |
| Number of cells: | 8 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Roborock S6
- Roborock S50
- Roborock S51
- Roborock S55
- Roborock T4
- Roborock T60
- Roborock T61RR
- Roborock T65
- Roborock T70
- Roborock T71RR
- Xiaowa C10 C102-00
- Xiaowa E20 E202-00
- Xiaowa E25 E252-00
- Xiaowa E35 E352-00
- Roborock BRR-2P4S-5200D
- Xiaowa BRR-1P4S-2600S
Login
5 March 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com