Battery replaces Nikon EN-EL25a, EN-EL25, VFB12502 - 1350mAh, 7.6V, Li-Ion
£28.15
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your digital camera
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 55 g |
| Dimensions (L x W x H): | 5 x 3.3 x 1.8 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 1350 mAh |
| Voltage: | 7.6 V |
| Nominal energy: | 10.26 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Nikon Z30
- Nikon Z50
- Nikon Z50 II
- Nikon Z Fc
- Nikon EN-EL25
- Nikon EN-EL25a
- Nikon VFB12502
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com