Battery replaces Nikon EN-EL15, EN-EL15b, EN-EL15A - 2040mAh, 7.2V, Li-Ion with Info Chip, with USB C Socket
£18.36
Prices include VAT , plus Shipping
Get notified by email as soon as the product is back in stock. Don't worry: you won't receive any newsletter emails - just a one-time notification.
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your digital camera
- With integrated chip that displays the remaining battery life
- A USB cable (USB-A + USB-C) for charging is included in the delivery
- Practical additional feature: The battery has a USB-C port
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black / brown |
| Weight: | 102 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2040 mAh |
| Voltage: | 7.2 V |
| Nominal energy: | 14.7 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Dimensions (L x W x H): | 5.6 x 3.9 x 2 cm |
| Cable length: | 60 cm |
| Content of delivery: | 1x battery with integrated info chip |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Nikon 1 V1
- Nikon Batteriegriff MB-D11
- Nikon Batteriegriff MB-D12
- Nikon Batteriegriff MB-D14
- Nikon Batteriegriff MB-D15
- Nikon Batteriegriff MB-D16
- Nikon Batteriegriff MB-D17
- Nikon Batteriegriff MB-D18
- Nikon Batteriegriff MB-N10
- Nikon Batteriegriff MB-N11
- Nikon Batteriegriff MD-D14
- Nikon D500
- Nikon D600
- Nikon D610
- Nikon D750
- Nikon D780
- Nikon D800
- Nikon D800E
- Nikon D810
- Nikon D810a
- Nikon D850
- Nikon D7000
- Nikon D7100
- Nikon D7200
- Nikon D7500
- Nikon D8000
- Nikon MH-25a
- Nikon WT-7
- Nikon Z5
- Nikon Z5 II
- Nikon Z6
- Nikon Z6 II
- Nikon Z6 III
- Nikon Z7
- Nikon Z7 II
- Nikon Z8
- Nikon ZR
- Nikon Z f
- Nikon EN-EL15
- Nikon EN-EL15A
- Nikon EN-EL15b
- Nikon EN-EL15c
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com