Battery replaces Nikon EN-EL14 - 1100mAh, 7.4V, Li-Ion with Info Chip
£17.32
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your digital camera
- With integrated chip that displays the remaining battery life
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | EXTENSILO |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 48 g |
| Dimensions (L x W x H): | 5.3 x 3.8 x 1.4 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Voltage: | 7.4 V |
| Nominal energy: | 8.14 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery with integrated info chip |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Nikon Coolpix P7000
- Nikon Coolpix P7100
- Nikon Coolpix P7700
- Nikon Coolpix P7800
- Nikon D3100
- Nikon D3200
- Nikon D3300
- Nikon D5100
- Nikon D5200
- Nikon D5300
- Nikon D5500
- Nikon D5600
- Nikon EN-EL14
Login
12 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Passt, funktioniert, war schnell da.alles prima
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com