Battery replaces Nikon EN-EL12 - 700mAh, 3.6V, Li-Ion
£6.75
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your digital camera
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 21 g |
| Dimensions (L x W x H): | 4.6 x 3.2 x 0.8 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 700 mAh |
| Voltage: | 3.6 V |
| Nominal energy: | 2.52 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Nikon Coolpix A900
- Nikon Coolpix A1000
- Nikon Coolpix AW100
- Nikon Coolpix AW100s
- Nikon Coolpix AW110
- Nikon Coolpix AW120
- Nikon Coolpix AW120s
- Nikon Coolpix AW130
- Nikon Coolpix B600
- Nikon Coolpix P300
- Nikon Coolpix P310
- Nikon Coolpix P330
- Nikon Coolpix P340
- Nikon Coolpix S31
- Nikon Coolpix S70
- Nikon Coolpix S610
- Nikon Coolpix S620
- Nikon Coolpix S630
- Nikon Coolpix S640
- Nikon Coolpix S710
- Nikon Coolpix S800c
- Nikon Coolpix S1000
- Nikon Coolpix S1000pj
- Nikon Coolpix S1100
- Nikon Coolpix S1100pj
- Nikon Coolpix S1200
- Nikon Coolpix S1200pj
- Nikon Coolpix S6000
- Nikon Coolpix S6100
- Nikon Coolpix S6150
- Nikon Coolpix S6200
- Nikon Coolpix S6300
- Nikon Coolpix S8000
- Nikon Coolpix S8100
- Nikon Coolpix S8200
- Nikon Coolpix S9100
- Nikon Coolpix S9200
- Nikon Coolpix S9300
- Nikon Coolpix S9400
- Nikon Coolpix S9500
- Nikon Coolpix S9600
- Nikon Coolpix S9700
- Nikon Coolpix S9900
- Nikon Coolpix W300
- Nikon Keymission 170
- Nikon Keymission 360
- Nikon EN-EL12
Login
30 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com