Battery replaces Metabo 6.25454, 6.25456, 6.25467, 6.25458 Electric Power Tool - 3000 mAh, 14.4 V, Li-Ion
£33.78
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 508 g |
| Dimensions (L x W x H): | 10.1 x 8.1 x 6.7 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Voltage: | 14.4 V |
| Nominal energy: | 43.2 Wh |
| Number of cells: | 4 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Metabo BS 14.4 6.02105.50
- Metabo BS 14.4 6.02105.51
- Metabo BS 14.4 LT Compact 6.02137.55
- Metabo BS 14.4 LT Impuls 6.02137.50
- Metabo BS 14.4 LT Quick 6.02107.50
- Metabo BS 14.4 LTX Impuls
- Metabo BS 14.4 LTX Impuls 6.02143.50
- Metabo BS 14.4 LTX Impuls 6.02143.61
- Metabo Baustellenradio RC 14.4-18
- Metabo HJA 14.4-18
- Metabo R 12-18
- Metabo R 12-18 BT
- Metabo R 12-18 DAB+ BT
- Metabo RC 14.4 - 18 6.02106.00
- Metabo SB 14.4 LT Impuls 6.02140.50
- Metabo SLA 14.4-18 LED
- Metabo SSD 14.4 LT/LTX 6.02125.85
- Metabo SSD 14.4 LT 6.02125.50
- Metabo SSW 14.4 LT/LTX 6.02126.85
- Metabo SSW 14.4 LT 6.02126.50
- Metabo ULA 14.4 6.02311.00
- Metabo ULA 14.4-18
- Metabo 6.25454
- Metabo 6.25456
- Metabo 6.25458
- Metabo 6.25467
- Metabo 6.25468
- Metabo 625498000
- Metabo 625526000
- Metabo C98116
Login
28 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Schnell geliefert, der Akku passt zu 100%
16 February 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
11 July 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
16 July 2018
Reviewed at Trusted Shops
macht was er soll
25 March 2016
Reviewed at Trusted Shops
Akkuschrauber METABO-Der bestellte Akku 14,4V 3000 mAh entspricht voll den Erwartungen.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com