Battery replaces Metabo 6.02276.51, 6.02260.00, 6.02293.50 Electric Power Tool - 3300 mAh, 15.6 V, NiMH
£51.98
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 899 g |
| Dimensions (L x W x H): | 12.5 x 11.8 x 7.4 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Voltage: | 15.6 V |
| Nominal energy: | 51.48 Wh |
| Number of cells: | 13 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Metabo BS 15.6 plus
- Metabo BST 15.6
- Metabo BST 15.6 Plus
- Metabo ULA9.6-18
- Metabo 6.02260.00
- Metabo 6.02276.51
- Metabo 6.02293.50
- Metabo 6.02307.51
- Metabo 6.31738
- Metabo 6.31749
- Metabo 6.31777
- Metabo ME-1574
- Metabo ME1574
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com