Battery replaces Medion HJ08, HA15 for Ariete etc. 2600mAh, 14.4V, Li-Ion
£17.15
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your robot vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | blue |
| Weight: | 205 g |
| Dimensions (L x W x H): | 13.9 x 3.8 x 2 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Voltage: | 14.4 V |
| Nominal energy: | 37.44 Wh |
| Number of cells: | 4 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Ariete Pro 2713/1
- Ariete Pro 2718/1
- Ariete Pro Evolution
- Medion MD13202
- Medion MD16192
- Medion MD 18500
- Medion MD 18501
- Medion MD 18600
- Medion MD19510
- Medion MD19511
- Medion HA15
- Medion HJ08
Login
19 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
schnelle Lieferung/ der AKKU funktioniert sehr gut/ der Sauger läuft und läuft und... Danke
6 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
17 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
12 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Lieferung kam schnell.
Habe den Akku aber noch nicht eingebaut. Das machen meine Schüler im Werkunterricht.
Momentan haben wir Ferien.
5 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
10 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Produkt in Ordnung, Lieferzeit etwas zu lang
10 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
3 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Neuer Akku für den Saugroboter. Dank der Angaben und Beschreibung sicherer Kauf. Hat perfekt gepasst. Schneller Einbau. Saugroboter läuft und funktioniert einwandfrei.
30 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
Einfache Bestellung
Schnelle Bearbeitung
Schnelle Kostenrückerstattung
11 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com