Battery replaces Leica BP-DC9E, BP-DC9 - 800mAh, 7.2V, Li-Ion with Info Chip
£15.59
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your digital camera
- With integrated chip that displays the remaining battery life
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 42 g |
| Dimensions (L x W x H): | 4.6 x 3.1 x 2 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 800 mAh |
| Voltage: | 7.2 V |
| Nominal energy: | 5.76 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery with integrated info chip |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Leica V-Lux 2
- Leica V-Lux 3
- Panasonic Lumix DC-FZ82
- Panasonic Lumix DC-FZ83
- Panasonic Lumix DMC-FZ40
- Panasonic Lumix DMC-FZ45
- Panasonic Lumix DMC-FZ47
- Panasonic Lumix DMC-FZ48
- Panasonic Lumix DMC-FZ72
- Panasonic Lumix DMC-FZ100
- Panasonic Lumix DMC-FZ150
- Leica BP-DC9
- Leica BP-DC9E
- Panasonic DMC-BMB9
- Panasonic DMW-BMB9E
Login
7 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Passt perfekt,funktioniert wie er soll.
19 August 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com