Battery replaces Leica BP-DC6 - 600mAh, 3.6V, Li-Ion
£7.36
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your digital camera
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 18 g |
| Dimensions (L x W x H): | 4 x 3.6 x 0.7 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 600 mAh |
| Voltage: | 3.6 V |
| Nominal energy: | 2.16 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Leica C-Lux 2
- Panasonic HM-TA1
- Panasonic Lumix DMC-FS3
- Panasonic Lumix DMC-FS5
- Panasonic Lumix DMC-FS20
- Panasonic Lumix DMC-FX30
- Panasonic Lumix DMC-FX33
- Panasonic Lumix DMC-FX35
- Panasonic Lumix DMC-FX37
- Panasonic Lumix DMC-FX55
- Panasonic Lumix DMC-FX500
- Panasonic SDR-S7
- Panasonic SDR-S7E
- Panasonic SDR-S7EG-K
- Panasonic SDR-S7EG-S
- Panasonic SDR-S9
- Panasonic SDR-S9E
- Panasonic SDR-S9EG-K
- Panasonic SDR-S10
- Panasonic SDR-S10E
- Panasonic SDR-S10EG-K
- Panasonic SDR-S10EG-S
- Panasonic SDR-S15
- Panasonic SDR-S26
- Panasonic SDR-SW20
- Panasonic SDR-SW20E
- Panasonic SDR-SW20EG-K
- Panasonic SDR-SW20EG-S
- Panasonic SDR-SW21
- Ricoh Caplio CX1
- Ricoh Caplio CX2
- Ricoh Caplio R6
- Ricoh Caplio R7
- Ricoh Caplio R8
- Ricoh Caplio R10
- Leica BP-DC6
- Panasonic CGA-S008
- Panasonic DMW-BCE10
- Panasonic DMW-BCE10E
- Panasonic VW-VBJ10
- Panasonic VW-VBJ10E
- Ricoh DB-70
Login
28 December 2017
Reviewed at Trusted Shops
Ersatzbatterie
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com