Battery replaces Leica BP-DC4 - 750mAh, 3.6V, Li-Ion
£6.58
Prices include VAT , plus Shipping
Get notified by email as soon as the product is back in stock. Don't worry: you won't receive any newsletter emails - just a one-time notification.
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your digital camera
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 27 g |
| Dimensions (L x W x H): | 4.7 x 3.8 x 1.4 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 750 mAh |
| Voltage: | 3.6 V |
| Nominal energy: | 2.7 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- 3M Mpro 110 Micro Projector
- FAVI Mini Projector
- FAVI PJM-1000
- Leica C-Lux 1
- Leica D-Lux 2
- Leica D-Lux 3
- Panasonic Lumix DMC-FX01
- Panasonic Lumix DMC-FX07
- Panasonic Lumix DMC-FX3
- Panasonic Lumix DMC-FX8
- Panasonic Lumix DMC-FX9
- Panasonic Lumix DMC-FX10
- Panasonic Lumix DMC-FX12
- Panasonic Lumix DMC-FX50
- Panasonic Lumix DMC-FX100
- Panasonic Lumix DMC-FX150
- Panasonic Lumix DMC-LX1
- Panasonic Lumix DMC-LX2
- Panasonic Lumix DMC-LX3
- Ricoh Caplio GR DIGITAL III
- Ricoh Caplio GR Digital IV
- Ricoh Caplio GX200
- Leica BP-DC4
- Panasonic CGA-S005
- Panasonic CGA-S005E
- Panasonic CGA-S005E/1B
- Panasonic DMW-BCC12
- Ricoh DB-65
Login
3 August 2023
Reviewed at Trusted Shops
Verpackung und Aussehen sind super.
Über die Qualität kann ich noch keine Aussage machen.
Die Lieferzeit von 7 Tagen ist zu lang.
29 May 2019
Reviewed at Trusted Shops
Ist nur eine wiederaufladbare Batterie
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com