Battery replaces Landxcape LA0002, LA0001 - 2500 mAh 20 V Li-Ion
£31.18
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your gardening tools
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 263 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Voltage: | 20 V |
| Nominal energy: | 50 Wh |
| Number of cells: | 5 |
| Connectors: | 1x VLP-04VJST |
| Dimensions (L x W x H): | 9.4 x 6.9 x 2.4 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Ferrex 800m2 2021
- Landxcape LX790
- Landxcape LX790 600M2
- Landxcape LX790I
- Landxcape LX791
- Landxcape LX792
- Landxcape LX792 600M2
- Landxcape LX793
- Landxcape LX795
- Landxcape LX795 400M2
- Landxcape LX796
- Landxcape LX796 300M2
- Landxcape LX797
- Landxcape LA0001
- Landxcape LA0002
- Worx 50032492
- Worx 50032774
- Worx 50037124
- Worx 50037194
- Worx WA3230
- Worx WA3231
Login
30 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Super netter Kontakt, leider lag mein Fehler nicht am Akku, somit angeschrieben und ohne Probleme konnte ich den Akku wieder zurück senden und bekam mein Geld erstattet.
Das Produkt war wie beschrieben, passte super, sollte ich mal ein Problem haben, werde ich mich wieder gerne an diese Seite wenden.
Wenn es gehen würde, würde ich das doppelte an Sterne vergeben.
26 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Akku wurde für den Rasenroboter verwendet. Alles i.O.
25 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
7 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
👍
1 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Alles bestens, schnelle Abwicklung, eingebaut läuft.
28 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
25 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
13 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Ich bin sehr zufrieden. Der Accu paßt perfekt und der Mähroboter macht wieder was er soll.
5 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Funktioniert perfekt, schnelle Lieferung
9 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com