Battery replaces JBL L0748-LF, 02-553-3494 for JBL Loudspeaker - Li-polymer 3000 mAh
£12.55
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for simple exchange
- Full functionality and compatibility with your JBL speaker
- Reliable and modern Li-polymer technology
- Replaces JBL 02-553-3494, L0748-LF
If you're looking for a compatible and cost-effective JBL Flip 3 SE, 3 Stealth Edition, Essential battery, you're in the right place.
Our rechargeable batteries are designed to the highest standards, meaning they have a very long service-life. In addition the battery is precision-fit for your JBL loudspeaker, making it a cost-effective alternative to the original equipment manufacturer's product - without compromising on quality.
Especially practical: The battery can be charged with the original charger or another compatible charger.
High-quality Li-polymer cells for optimal device performanceLithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 51 g |
| Dimensions (L x W x H): | 9.5 x 3.1 x 1.1 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 11.1 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Depth: | 3.1 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- JBL Flip 3 SE
- JBL Flip 3 Stealth Edition
- JBL Flip Essential
- JBL 02-553-3494
- JBL L0748-LF
Login
10 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Sehr gut !!!
24 October 2024
Reviewed at Trusted Shops
Schneller Versand Preis Leistung Top
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com