Battery replaces JBL I0328A for JBL Loudspeaker - Li-Ion 5000 mAh
£25.98
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for simple exchange
- Full functionality and compatibility with your JBL speaker
- Reliable and modern Li-Ion technology - no memory effect
- Replaces JBL I0328A
If you're looking for a compatible and cost-effective JBL Charge 6 battery, you're in the right place.
Our rechargeable batteries are designed to the highest standards, meaning they have a very long service-life. In addition the battery is precision-fit for your JBL loudspeaker, making it a cost-effective alternative to the original equipment manufacturer's product - without compromising on quality.
Especially practical: The battery can be charged with the original charger or another compatible charger.
High-quality Li-Ion cells for optimal device performanceLithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | blue |
| Weight: | 148 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8.2 x 4.6 x 2.6 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Voltage: | 7.2 V |
| Nominal energy: | 36 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Connectors: | 1x 6-Pin JST |
| Cable length: | 4 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- JBL Charge 6
- JBL I0328A
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com