Battery replaces JBL 1INR19/66-2, 49-364800-1BAT2-A, GSP-1S2P-F6D for JBL Loudspeaker - Li-Ion 5200 mAh
£12.73
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for simple exchange
- Full functionality and compatibility with your JBL speaker
- Reliable and modern Li-Ion technology - no memory effect
- Replaces JBL GSP-1S2P-F6D, 49-364800-1BAT2-A, SUN-INTE-152, SUN-INTE-276, 1INR19/66-2, ID1060-A, ID1060-B
If you're looking for a compatible and cost-effective JBL Flip 5, 5 Eco, 6 / JBL Link Portable battery, you're in the right place.
Our rechargeable batteries are designed to the highest standards, meaning they have a very long service-life. In addition the battery is precision-fit for your JBL loudspeaker, making it a cost-effective alternative to the original equipment manufacturer's product - without compromising on quality.
Especially practical: The battery can be charged with the original charger or another compatible charger.
High-quality Li-Ion cells for optimal device performanceLithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 99 g |
| Dimensions (L x W x H): | 7.2 x 3.9 x 2.1 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 19.24 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Depth: | 3.9 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- JBL Flip 5
- JBL Flip 5 Eco
- JBL Flip 6
- JBL Link Portable
- JBL 1INR19/66-2
- JBL 49-364800-1BAT2-A
- JBL GSP-1S2P-F6D
- JBL ID1060-A
- JBL ID1060-B
- JBL SUN-INTE-152
- JBL SUN-INTE-276
Login
5 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Guten Tag, der Akku für den Flip5 ist gut, aber leider gibt es kein BMS.
MfG V.S.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com