Battery replaces Hoover RABAT22VLI, RABATT22VLI, 6.20.40.01-0, 48023809 for Hoover 2500mAh, 21.6V, Li-Ion
£51.98
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 405 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Voltage: | 21.6 V |
| Nominal energy: | 54 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Dimensions (L x W x H): | 13.7 x 7.8 x 4 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Hoover Rhapsody
- Hoover Rhapsody DS22G
- Hoover Rhapsody DS22G001
- Hoover Rhapsody DS22GR001
- Hoover Rhapsody DS22HCB001
- Hoover Rhapsody DS22PTG001
- Hoover Rhapsody DS22PTGC001
- Hoover Rhapsody DS22RCG001
- Hoover Rhapsody RA22AFG011
- Hoover Rhapsody RA22AFG 011
- Hoover Rhapsody RA22AFPR011
- Hoover Rhapsody RA22ALG011
- Hoover Rhapsody RA22ALG 011
- Hoover Rhapsody RA22HCG 011
- Hoover Rhapsody RA22HCG011
- Hoover Rhapsody RA22HCG017
- Hoover Rhapsody RA22HCGB017
- Hoover Rhapsody RA22HCGC017
- Hoover Rhapsody RA22HCGR017
- Hoover Rhapsody RA22PTG 011
- Hoover Rhapsody RA22PTG011
- Hoover Rhapsody RA22SE 011
- Hoover 6.20.40.01-0
- Hoover 48023809
- Hoover RABAT22VLI
- Hoover RABATT22VLI
Login
28 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com