Battery replaces Hilti B 24/2.0, B24, B 24/3.0 Electric Power Tool - 3000 mAh, 24 V, NiMH
£51.98
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 958 g |
| Dimensions (L x W x H): | 14.7 x 9.1 x 7.3 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Voltage: | 24 V |
| Nominal energy: | 72 Wh |
| Number of cells: | 20 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Hilti SFL 24
- Hilti TE 2-A
- Hilti UH 240-A
- Hilti WSC 6.5
- Hilti WSC 55-A24
- Hilti WSR 650-A
- Hilti B24
- Hilti B 24/2.0
- Hilti B 24/3.0
Login
29 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
Alles perfekt, schnelle Lieferung.
11 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
18 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
27 November 2023
Reviewed at Trusted Shops
Akku passt und funktioniert 1a
7 May 2020
Reviewed at Trusted Shops
ce produit sert a une perceuse , recommandé a un proche quand a la qualité je verrait a l’usage Ccordialement
28 October 2019
Reviewed at Trusted Shops
batterie pour une *** ***. fonctionne *** ***. conforme avec la machine et le chargeur. reste à voir la longévité et la durée de la charge.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com