Battery replaces Gesipa CPT12/2 EHD Blind Rivet Gun - 2000 mAh, 12 V, NiMH
£33.78
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 468 g |
| Dimensions (L x W x H): | 12 x 8.6 x 6.5 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Voltage: | 12 V |
| Nominal energy: | 24 Wh |
| Number of cells: | 4 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Gesipa ANG12
- Gesipa Accubird 12V
- Gesipa CPT 12 Electronic
- Gesipa Firebird 12V
- Gesipa G12
- Gesipa Powerbird 12V
- Gesipa Punchbird 12V
- Lematec Akku Bull 12V
- Würth 0274193
- Würth 0702915
- Würth 7251017
- Würth 7256020
- Würth 70291510
- Würth ANG12
- Würth G12
- Gesipa CPT12/2 EHD
- Lematec 12 V NCT Energieblock
- Würth 70291510061
- Würth Master G12 12V
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com