Battery replaces Gardena BLi-18, 9839-20, 9840-20 - 2000 mAh 18 V Li-Ion, black
£25.98
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your gardening tools
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 451 g |
| Dimensions (L x W x H): | 9.9 x 9.6 x 7.4 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Voltage: | 18 V |
| Nominal energy: | 36 Wh |
| Number of cells: | 5 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Gardena AccuJet Li-18 (9335-20)
- Gardena ComfortCut Li-18/23 R (9825-20)
- Gardena ComfortCut Li-18/50 (9837-20)
- Gardena ComfortCut Li-18/50 (9837-55)
- Gardena ComfortCut Li-18/60 (9838-20)
- Gardena ComfortCut Li-18/60 (9838-55)
- Gardena EasyCut Li-18/23 (9824-20)
- Gardena EasyCut Li-18/23 (9824-42)
- Gardena EasyCut Li-18/23 (9876-20)
- Gardena EasyCut Li-18/23 (9876-55)
- Gardena EasyCut Li-18/23 R (9823-20)
- Gardena EasyCut Li-18/50 (8877-20)
- Gardena HandyMower Li-18/22 ( 5023-20)
- Gardena PowerMax Li-18/32 5039-20
- Gardena Regenfasspumpe 2000/2 Li-18 (1749-20)
- Gardena Regenfasspumpe 2000/2 Li-18 (1749-66)
- Gardena TCS Li-18/20 (8866-20)
- Gardena THS Li-18/42 (8881-20)
- Gardena 9839-20
- Gardena 9840-20
- Gardena BLi-18
Login
6 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Vom Angebot bis zum Produkt, samt Verpackung. Lieferung und Abwicklung ... ALLES BESTENS!!!
5 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
28 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
6 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
14 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
13 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
11 July 2024
Reviewed at Trusted Shops
Es ist wie das Orginal. Prima
30 May 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
20 April 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
19 September 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com