Battery replaces Gardena Accu100 - 1500 mAh 10.8 V Li-Ion, blue
£12.73
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your gardening tools
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | blue |
| Weight: | 132 g |
| Dimensions (L x W x H): | 13.2 x 3.7 x 1.9 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Voltage: | 10.8 V |
| Nominal energy: | 16.2 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Bosch AGS
- Gardena Accu 100
- Gardena Twin Cut 8805
- Gardena Twin Cut 8805-20
- Gardena Twin Cut 8825
- Gardena Twin Cut 8825-20
- Gardena Twin Cut 8830
- Wolf AGS
- 08804-00.640.00
- 08830-00.640.00
- 40773 GEW 23/07
- 200787
- Gardena Accu100
Login
10 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
Ersatz Akku in Gardena Doppelgrasschere
9 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
Gutes Ersatzteil für meine bereits betagte Heckenschere. Gute Qualität zu einem fairen Preis. Jederzeit und gerne wieder
5 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
27 August 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
6 June 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com