Battery replaces Fritz!Fon FRA051 for AVM landline phone - 1200 mAh 3.7 V Li-Ion
£6.06
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your phone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 23 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 4.44 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Dimensions (L x W x H): | 5.3 x 3.4 x 5.5 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- AVM Fritz!Fon C6
- AVM Fritz!Fon C6 DECT
- AVM Fritz!Fon X6
- Fritz!Fon FRA051
Login
23 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Funktioniert eiwandfrei ,gute Acculaufdauer
11 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
4 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
21 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Die Frage müsste anders lauten.:
Es ist ein Akku für ein Fritz Box Telefon und dafür wird er verwendet. Gefallen muss er mir nicht!
15 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
29 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
15 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
16 July 2024
Reviewed at Trusted Shops
Passt und funktioniert einwandfrei.
10 June 2024
Reviewed at Trusted Shops
Akku funktioniert.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com