Battery replaces Förch 5325 96 1, 5325961 Electric Power Tool - 3300 mAh, 9.6 V, NiMH
£20.96
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 491 g |
| Dimensions (L x W x H): | 10.1 x 6.8 x 6.4 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Voltage: | 9.6 V |
| Nominal energy: | 31.68 Wh |
| Number of cells: | 8 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- AEG 2000
- AEG BEST 9.6X
- AEG BEST 9.6X Super
- AEG BL Multi-volt-lamp
- AEG BS2E 9.6T
- AEG Battery Light PL Option
- AEG P9.6
- Atlas Copco PCS6T
- Atlas Copco PES9.6
- Atlas Copco PES 9.6T
- Förch 5325 96 1
- Förch 5325961
- Milwaukee PCS6T
- Milwaukee PES9.6
- Milwaukee PES 9.6T
- 4 932 353 638
- 4 932 366 429
- B9.6
- BX9.6
- BXS9.6
- Förch 5325 96 1
- Förch 5325961
- MX9.6
Login
1 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
8 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
Gut, passt zu unserem alten Bohrschrauber
20 June 2024
Reviewed at Trusted Shops
Je n'ai fait que remplacer les batteries en fin de service par des nouvelles sur ma visseuse/deviseuse sans fil qui est en bon état de fonctionnement. Cela s'appelle de la maintenance.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com