Battery replaces ELU EZWA60, EZWA49, EZWA61 Electric Power Tool - 2000 mAh, 12 V, NiMH
£22.05
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 506 g |
| Dimensions (L x W x H): | 11 x 9.1 x 8.1 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Voltage: | 12 V |
| Nominal energy: | 24 Wh |
| Number of cells: | 4 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- ELU BSA12K
- ELU BSA50KA
- ELU BSA52KA
- ELU DN979K2
- ELU DW052K2H
- ELU DW904
- ELU DW907K2
- ELU DW907K2H
- ELU DW915
- ELU DW927K2
- ELU DW956K2
- ELU DW956K2H
- ELU DW965K
- ELU DW977K2
- ELU DW979K2H
- ELU DW980K2
- ELU DW980K2H
- ELU DW981K2
- ELU DW981K2H
- ELU DW988K2H
- ELU DW989K2H
- ELU EZWA 49DE 9071
- ELU EZWA 60DE 9037
- ELU GSA64K
- ELU GSA64KA
- ELU SBA51K
- ELU SBA55KA
- ELU SSA12KA
- ELU TL12
- ELU UL12
- ELU EZWA49
- ELU EZWA60
- ELU EZWA61
Login
21 August 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com