Battery replaces Ecovacs S04-LI-148-650, 201-1907-0302, 201-2005-0022 for Ecovacs 700mAh, 14.8V, Li-Ion
£19.40
Prices include VAT , plus Shipping
Get notified by email as soon as the product is back in stock. Don't worry: you won't receive any newsletter emails - just a one-time notification.
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your window cleaning robot
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 84 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 700 mAh |
| Voltage: | 14.8 V |
| Nominal energy: | 10.36 Wh |
| Number of cells: | 4 |
| Dimensions (L x W x H): | 5.4 x 2.9 x 2.9 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Ecovacs Winbot 880
- Ecovacs Winbot W830
- Ecovacs Winbot W835
- Ecovacs Winbot W836
- Ecovacs Winbot W850
- Ecovacs Winbot W880
- Ecovacs Winbot W920
- Ecovacs Winbot W930
- Ecovacs Winbot W950
- Ecovacs 201-1907-0302
- Ecovacs 201-2005-0022
- Ecovacs 14500-S41PJ
- Ecovacs INR14500-3S
- Ecovacs S04-LI-148-650
Login
21 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
schnelle & unkomplizierte Abwicklung- passgenauer Artikel- DANKESCH(*I*)N
17 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
22 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
Akku passend, aber Anschlusskabel zu kurz für Winbot W950
29 April 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com