Battery replaces Dyson 970145-02, 299820 for Dyson 4200mAh, 25.2V, Li-Ion
£43.75
Prices include VAT , plus shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | anthracite grey |
| Weight: | 715 g |
| Dimensions (L x W x H): | 17.8 x 8.2 x 3.8 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Voltage: | 25.2 V |
| Nominal energy: | 105.84 Wh |
| Number of cells: | 14 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dyson 268804-01
- Dyson 269054-01
- Dyson 269232-01
- Dyson 281477-01
- Dyson 292723-01
- Dyson 295124-01
- Dyson V11
- Dyson V11 Absolute
- Dyson V11 Absolute Extra
- Dyson V11 Absolute Pro
- Dyson V11 Torque
- Dyson V11 Total Clean
- Dyson 299820
- Dyson 970145-02
Login
29 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung, passgenauer Akku.
21 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Das Akku funktioniert bis jetzt einwandfrei passt auch wunderbar
6 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Alles perfekt geklappt. Schnelle Lieferung
14 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
31 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
13 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Gut vorbereitete Lieferung. Sogar mit Schraubenzieher und Schrauben.
4 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
27 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
23 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Sehr seriöser shop und beste produkte
15 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Akku passt perfekt, top immer wieder!
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com