Battery replaces Dyson 968670-03, 968670-02 for Dyson 2500mAh, 21.6V, Li-Ion
£30.32
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 435 g |
| Dimensions (L x W x H): | 13.1 x 8.1 x 3.5 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Voltage: | 21.6 V |
| Nominal energy: | 54 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dyson SV11
- Dyson V7
- Dyson V7 Animal
- Dyson V7 Motorhead
- Dyson V7 Motorhead Pro
- Dyson V7 Total Clean
- Dyson V7 Trigger
- Dyson 968670-02
- Dyson 968670-03
Login
22 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Gute Beratung. Schnelle Lieferung. Unkomplizierte Abwicklung. Gerne immer wieder.
3 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Einfache Bestellabwicklung, zeitnahe Lieferung von guter Quualität zum fairen Preis 👍🤗
8 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
Perfect
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com