Battery replaces Dyson 18172-0201, 17083-4211, 18172-01-04, 17083-3511, 17083-2811 for Dyson 2000mAh, 22.2V, Li-Ion
£28.58
Prices include VAT , plus Shipping
Get notified by email as soon as the product is back in stock. Don't worry: you won't receive any newsletter emails - just a one-time notification.
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 378 g |
| Dimensions (L x W x H): | 12 x 7.5 x 6.6 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Voltage: | 22.2 V |
| Nominal energy: | 44.4 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Design: | type A (changeable by pressing a button) |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dyson DC30
- Dyson DC31
- Dyson DC31 Animal
- Dyson DC34
- Dyson DC35
- Dyson DC35 Exclusive
- Dyson DC44
- Dyson DC44 Animal
- Dyson DC45
- Dyson DC45 Animal Pro
- Dyson DC56
- Dyson DC57
- Dyson 17083-2811
- Dyson 17083-3511
- Dyson 17083-4211
- Dyson 18172-01-04
- Dyson 18172-0201
- Dyson 917083-01
- Dyson 917083-03
- Dyson 917083-05
- Dyson 917083-07
Login
29 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
23 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
7 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
21 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Alles bestens, gerne wieder 👍
17 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
11 April 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
11 July 2024
Reviewed at Trusted Shops
Perfekt! Mein Handstaubsauger läuft wieder wie neu!
18 October 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
3 September 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
1 May 2020
Reviewed at Trusted Shops
parfait
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com