Battery replaces Dreame P2032-7S1P-BWA, 3027689, P2046-7S1P-BCA for Dreame etc. 2800mAh, 25.2V, Li-Ion
£88.66
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | white |
| Weight: | 483 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Voltage: | 25.2 V |
| Nominal energy: | 70.56 Wh |
| Number of cells: | 7 |
| Dimensions (L x W x H): | 17.2 x 9.3 x 4.5 cm |
| LED charging indicator: | included |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dreame R10 / VTV22B
- Dreame T10/ P2010
- Dreame T20
- Dreame T20 Pro / VTE1
- Dreame T20 Pro VTE1-GR3 9.6/14
- Dreame T20 VTE1 OB02446 9.6/14
- Xiaomi BHR4307GL
- Xiaomi BHR4368GL
- Xiaomi G9 / P2045
- Xiaomi G9 Plus / BHR6185
- Xiaomi G10
- Xiaomi G10 BHR4307GL 5.5/10.2
- Xiaomi G10 Plus / BHR6179
- Xiaomi G10 Plus BHR6179EU 5.5/10.2
- Dreame 3027689
- Dreame P2032-7S1P-BWA
- Dreame P2046-7S1P-BCA
- Dreame P2046-7S1P-BCB
- Xiaomi 7INR19/65
- Xiaomi 3027689
- Xiaomi BHR4307GL
- Xiaomi BHR4368GL
- Xiaomi P2032-7S1P-BWA 7INR19/65
- Xiaomi P2046-7S1P-BCA
- Xiaomi P2046-7S1P-BCB
- Xiaomi V2209-7S1P-BCA P2046-7S1P
- Xiaomi V2209-7S1P-BCB 7INR19/66
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com