Battery replaces Dirt Devil 0030013, L3-R2-F4-N2 for Dirt Devil 3000mAh, 10.8V, NiMH
£30.32
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your robot vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 350 g |
| Dimensions (L x W x H): | 9.2 x 6.1 x 4.4 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Voltage: | 10.8 V |
| Nominal energy: | 32.4 Wh |
| Number of cells: | 9 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dirt Devil M030
- Dirt Devil M3120
- Dirt Devil 0030013
- Dirt Devil L3-R2-F4-N2
Login
17 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Ich habe das Produkt noch nicht ausprobiert. Es sieht aber so aus als würde es passen. Der Versand und die Abwicklung des Verkaufs waren perfekt und der Akku ist prompt bei mir angekommen. Danke schön!
14 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Über den Akku kann ich keine Angabe machen, da wegen einer Falschbestellung die Bestellung storniert wurde.
Reaktion und Schnelligkeit und Entgegenkommen der Fa. war außergewöhnlich.
Danke
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com