Battery replaces Dewalt DW9057, DE9085, DE9057 Electric Power Tool - 2000 mAh, 7.2 V, NiMH
£16.80
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 281 g |
| Dimensions (L x W x H): | 11.5 x 7.8 x 6.5 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Voltage: | 7.2 V |
| Nominal energy: | 14.4 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dewalt DW920
- Dewalt DW920K
- Dewalt DW920K-2
- Dewalt DW920K2
- Dewalt DW925
- Dewalt DW925K
- Dewalt DW925K-2
- Dewalt DW968
- Dewalt DW968K
- Dewalt DE9057
- Dewalt DE9085
- Dewalt DW9057
Login
22 February 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
9 May 2018
Reviewed at Trusted Shops
*****
16 January 2018
Reviewed at Trusted Shops
*****
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com