Battery replaces Cub Cadet MRK9200A, BAT9101A - 10400 mAh 10.8 V Li-Ion, blue
£58.04
Prices include VAT , plus shipping
Get notified by email as soon as the product is back in stock. Don't worry: you won't receive any newsletter emails - just a one-time notification.
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your gardening tools
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | blue |
| Weight: | 611 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8.5 x 6.8 x 5.8 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 10400 mAh |
| Voltage: | 10.8 V |
| Nominal energy: | 112.32 Wh |
| Number of cells: | 12 |
| Content of delivery: | 1x battery (without housing) |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- CubCadet XR1 500
- Robomow RT300 2021
- Robomow RT300 2022
- Robomow RT700 2021
- Robomow RT700 2022
- Robomow RX12
- Robomow RX20u
- Robomow RX50
- Robomow RX50 Pro
- Robomow RX50U
- Wolf Garten Loopo S150
- Wolf Garten Loopo S300
- Wolf Garten Loopo S500
- Cub Cadet BAT9101A
- Cub Cadet MRK9200A
- Robomow BAT9101A
- Robomow BAT9102A
- Robomow MRK9200A
- Wolf Garten BAT9101A
- Wolf Garten MRK9200A
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com