Battery replaces Cub Cadet 725-14826, 725-14827, 725-18426, 753-11203, 753-11204 - 5200 mAh 18.5 V Li-Ion
£51.98
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your gardening tools
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 499 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Voltage: | 18.5 V |
| Nominal energy: | 96.2 Wh |
| Number of cells: | 8 |
| Cable length: | 17 cm |
| Number of pins: | 6 |
| Dimensions (L x W x H): | 9.3 x 7.0 x 4.3 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Cub Cadet 1000
- Cub Cadet 1000 2021
- Cub Cadet 2000
- Robomow 1000
- Robomow 1000 PRO
- Robomow 2000
- Robomow 2000 PRO
- Robomow RK
- Cub Cadet 725-14826
- Cub Cadet 725-14827
- Cub Cadet 725-18426
- Cub Cadet 753-11203
- Cub Cadet 753-11204
- MTD 725-14826
- MTD 725-14827
- MTD 725-18426
- MTD 753-11203
- MTD 753-11204
- Robomow 725-14826 725-14827
- Robomow 725-18426
- Robomow 753-11203
- Robomow 753-11204
Login
26 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Alles gut akku macht was er soll
12 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
13 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
4 March 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com