Battery replaces Canon LP-E6 - 1300mAh, 7.4V, Li-Ion with Info Chip
£10.39
Prices include VAT , plus Shipping
Get notified by email as soon as the product is back in stock. Don't worry: you won't receive any newsletter emails - just a one-time notification.
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your digital camera
- With integrated chip that displays the remaining battery life
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 79 g |
| Dimensions (L x W x H): | 6 x 4.1 x 2.2 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Voltage: | 7.4 V |
| Nominal energy: | 9.62 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery with integrated info chip |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Blackmagic Micro Cinema Camera
- Blackmagic Micro Cinema Camera 4K
- Blackmagic Micro Studio Camera 4K
- Blackmagic Pocket Cinema 4K
- Blackmagic Video Assist 4K
- Canon Batteriegriff BG-9
- Canon Batteriegriff BG-E6
- Canon Batteriegriff BG-E7
- Canon Batteriegriff BG-E13
- Canon Batteriegriff BG-E14
- Canon EOS 5D Mark II
- Canon EOS 5D Mark III
- Canon EOS 5D Mark IV
- Canon EOS 5DS
- Canon EOS 5DS R
- Canon EOS 6D
- Canon EOS 6D Mark II
- Canon EOS 7D
- Canon EOS 7D Mark II
- Canon EOS 60D
- Canon EOS 60Da
- Canon EOS 70D
- Canon EOS 80D
- Canon EOS 90D
- Canon EOS R
- Canon EOS R5
- Canon EOS R5 C
- Canon EOS R5 Mark II
- Canon EOS R6
- Canon EOS R6 Mark II
- Canon EOS R6 Mark III
- Canon EOS R7
- Canon EOS Ra
- Canon WFT-E5
- Canon WFT-E7
- Canon XC10
- Canon XC15
- Tether Tools Air Direct
- Canon LP-E6
Login
5 March 2022
Reviewed at Trusted Shops
super
15 November 2020
Reviewed at Trusted Shops
Funktioniert und ist sehr günstig.
28 March 2014
Reviewed at Trusted Shops
Habe schon einige dieser Akkus und bin sehr zufrieden damit. Klare Kaufempfehlung!
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com