Battery replaces Bose 088796, 088789, 080841, 088772 for Bose Loudspeaker - Li-Ion 2230 mAh with Board
£29.02
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for simple exchange
- Full functionality and compatibility with your Bose speaker
- Reliable and modern Li-Ion technology - no memory effect
- Replaces Bose 088772, 088789, 088796, 080841
If you're looking for a compatible and cost-effective Bose SoundLink Mini 2 battery, you're in the right place.
Our rechargeable batteries are designed to the highest standards, meaning they have a very long service-life. In addition the battery is precision-fit for your Bose loudspeaker, making it a cost-effective alternative to the original equipment manufacturer's product - without compromising on quality.
Especially practical: The battery can be charged with the original charger or another compatible charger.
High-quality Li-Ion cells for optimal device performanceLithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 122 g |
| Dimensions (L x W x H): | 15.5 x 5.1 x 4.7 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2230 mAh |
| Voltage: | 7.4 V |
| Nominal energy: | 16.5 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Depth: | 4.3 cm |
| Content of delivery: | 1x battery incl. circuit board |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Bose SoundLink Mini 2
- Bose 080841
- Bose 088772
- Bose 088789
- Bose 088796
Login
22 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
22 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
19 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
12 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung, Produkt funktioniert einwandfrei.
16 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
13 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
29 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
27 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
6 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
Produkt genau wie beschrieben. Funktioniert einwandfrei
12 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Passt perfekt
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com