Battery replaces Bosch 3 600 HA2 000, 3 600 HA2 101, 3 600 HA2 001, 3 600 HA2 002 - 4000 mAh 32.4 V Li-Ion
£60.64
Prices include VAT , plus shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your gardening tools
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 980 g |
| Dimensions (L x W x H): | 21.5 x 8.5 x 5.9 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Voltage: | 32.4 V |
| Nominal energy: | 129.6 Wh |
| Number of cells: | 9 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Bosch Indego 10C
- Bosch Indego 13C
- Bosch Indego 800
- Bosch Indego 850
- Bosch Indego 1000
- Bosch Indego 1100 Connect
- Bosch Indego 1200 Connect
- Bosch Indego 1300
- Bosch Indego 1999
- Bosch Indego 3600
- Bosch 3 600 HA2 000
- Bosch 3 600 HA2 001
- Bosch 3 600 HA2 002
- Bosch 3 600 HA2 101
- Bosch 3 600 HA2 102
- Bosch 3 600 HA2 103
- Bosch 3 600 HA2 104
- Bosch 3 600 HA2 200
- Bosch 3 600 HA2 201
- Bosch 3 600 HA2 300
- Bosch 3 600 HA2 301
- Bosch 3 600 HA2 302
- Bosch 3 600 HA2 303
- Bosch 3 600 HA2 304
- Bosch 51-1531
- Bosch F 016 104 299
- Bosch F 016 L67 804
- Bosch F016L67804
- Bosch F016104299
Login
22 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
20 September 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
25 April 2023
Reviewed at Trusted Shops
Efficace et Rapide
21 April 2023
Reviewed at Trusted Shops
Ok
17 April 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
29 April 2020
Reviewed at Trusted Shops
Pas encore installé.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com