Battery replaces Bosch 2 607 335 082, 1617334082, 2607335082 Electric Power Tool - 3300 mAh, 24 V, NiMH
£44.18
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | EXTENSILO |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 887 g |
| Dimensions (L x W x H): | 13.7 x 11.7 x 8.7 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Voltage: | 24 V |
| Nominal energy: | 79 Wh |
| Number of cells: | 20 |
| LED charging indicator: | included |
| Features: | |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Bosch 0 611 260 539
- Bosch 11225VSR
- Bosch 11225VSRH
- Bosch BBH24VRE
- Bosch BTI BHE 24VRE
- Bosch GBH24VFR
- Bosch GBH 24VFR
- Bosch GBH 24VR
- Bosch GBH 24VRE
- Bosch GBH24VRE
- Bosch GBH24VRF
- Ramset DD524
- Ramset DynaDrill 524
- Ramset PA6-GF35
- Ramset PAGF35
- Würth ABH 20
- Würth ABH 20-SLE
- Bosch 2 607 335 082
- Bosch 2 607 335 097
- Bosch 2 607 335 216
- Bosch 2 607 335 223
- Bosch 1617334082
- Bosch 2607335082
- Bosch 2607335083
- Bosch 2607335097
- Bosch 2607335098
- Bosch 2607335163
- Bosch 2607335190
- Bosch 2607335192
- Bosch 2607335215
- Bosch 2607335216
- Bosch BAT019
- Bosch BAT020
- Bosch BAT021
- Kinzo 25C995EP
- Würth 0702300924
- Würth 702 300 824
- Würth 702 300 924
- Würth APBO/SL 24V
- Würth WA 24V
Login
16 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
19 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
26 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
25 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
19 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
25 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
Schneller Service und Qualität gut
12 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
Tut was er soll
14 April 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
25 March 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
21 May 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com