Battery replaces Bosch 1 600 336 004, 1 600 336 003, 1 600 336 002 - 3000 mAh 36 V Li-Ion, black / red
£106.56
Prices include VAT , plus shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your gardening tools
- With intelligent charge level indicator
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black / red |
| Weight: | 1.3 kg |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Voltage: | 36 V |
| Nominal energy: | 108 Wh |
| Number of cells: | 10 |
| Dimensions (L x W x H): | 16 x 9.7 x 7.4 cm |
| LED charging indicator: | included |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Bosch AHS 54-20 LI
- Bosch AKE 30 LI
- Bosch ALB 36 LI
- Bosch ART 30-36 LI
- Bosch AdvancedGrassCut 36-33
- Bosch AdvancedRotak 36-650
- Bosch AdvancedRotak 36-750
- Bosch EasyRotak 36-550
- Bosch FL36
- Bosch GBH 36 V-LI Plus
- Bosch GBH 36 V-LI Plus Solo
- Bosch GBH 36 V-LI Professional
- Bosch GBH 36 V-Li
- Bosch GFR 25
- Bosch GFR 42
- Bosch GHE 60 R
- Bosch GHE 70 R
- Bosch GRA 48
- Bosch GRA 48 M
- Bosch GRA 53
- Bosch GRA 53 M
- Bosch GSA 36
- Bosch GSB 36
- Bosch Ikra IB-BC 33
- Bosch Ikra IB-LM 33
- Bosch Ikra IB-LM 38
- Bosch Ikra IB-LM 43
- Bosch Ikra IB-MT 36
- Bosch Ikra IB-SR 36
- Bosch Ikra IB-TC 36
- Bosch Rotak 32 LI HP
- Bosch Rotak 32LI
- Bosch Rotak 36LI
- Bosch Rotak 37LI
- Bosch Rotak 42LI
- Bosch Rotak 43LI
- Bosch UniversalHedgeCut 18V-50
- Bosch UniversalRotak 36-56
- Bosch UniversalRotak 36-550
- Honda DP3660XA
- Honda HHB 36 AXB
- Honda HHH 36 AXB
- Honda HHT 36 AXB
- Honda HRG 416 XB PE
- Honda HRG 466 XB
- Honda HRG 466 XB SE
- Honda HRX 476 XB VE
- Bosch 1 600 336 002
- Bosch 1 600 336 003
- Bosch 1 600 336 004
- Bosch 1 600 336 005
- Bosch 1 600 336 106
- Bosch 1 600 336 108
- Bosch 1 600 336 173
- Bosch 1 600 336 633
- Bosch 1 600 336 913
- Bosch 1 600 A00 L1M
- Bosch 1 600 Z00 03B
- Bosch 1 600 Z00 03C
- Bosch 2 607 336 173
- Bosch 1600A0022N
- Bosch 2607337047
- Bosch BAT810
- Bosch BAT818
- Bosch BAT819
- Bosch BAT836
- Bosch BAT837
- Bosch BAT838
- Bosch BAT840
- Bosch F016800346
- Bosch GBA 36V
- Honda DP3640 XA
- Honda DP3660 XA
Login
14 April 2025
Reviewed at Trusted Shops
Akku passt super
14 June 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com