Battery replaces Bang & Olufsen C129D1, 2INR19/66 for Bang & Olufsen Loudspeaker - Li-Ion 2600 mAh
£14.03
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for simple exchange
- Full functionality and compatibility with your Bang & Olufsen speaker
- Reliable and modern Li-Ion technology - no memory effect
- Replaces Bang & Olufsen 2INR19/66, C129D1
If you're looking for a compatible and cost-effective Bang & Olufsen BeoPlay P6 / Bang & Olufsen 11400, 1140026 battery, you're in the right place.
Our rechargeable batteries are designed to the highest standards, meaning they have a very long service-life. In addition the battery is precision-fit for your Bang & Olufsen loudspeaker, making it a cost-effective alternative to the original equipment manufacturer's product - without compromising on quality.
Especially practical: The battery can be charged with the original charger or another compatible charger.
High-quality Li-Ion cells for optimal device performanceLithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 95 g |
| Dimensions (L x W x H): | 7 x 3.7 x 2 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Voltage: | 7.4 V |
| Nominal energy: | 19.24 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Depth: | 3.7 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Bang & Olufsen 11400
- Bang & Olufsen 1140026
- Bang & Olufsen BeoPlay P6
- Bang & Olufsen 2INR19/66
- Bang & Olufsen C129D1
Login
18 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Ersatz für defekten Beoplay P6 Akku. B&O hat schlechte Vertretung in der CH. Umständlich für eine Reperatur langwierig und teuer. Darum selbst ist der Mann mit Elektropapa hat das nun funktioniert, das Gerät läuft wieder einwandfrei.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com