Battery replaces Ariete AT5186005100 for Profimaster etc. 2000mAh, 14.4V, NiMH
£21.83
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your robot vacuum cleaner
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Is the battery also compatible if it has a different capacity?
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
Regarding product safety:
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 536 g |
| Dimensions (L x W x H): | 13.7 x 4.7 x 4.6 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Voltage: | 14.4 V |
| Nominal energy: | 28.8 Wh |
| Number of cells: | 12 |
| Connectors: | 1x 4 pin plug |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Ariete Briciola 2711
- Ariete Briciola 2712
- Ariete Briciola 2717
- Ariete Bricola 2713
- Ariete Bricola 2717
- Ariete Evolution 2.0
- Dibea KK8
- Dibea X500
- Dibea X580
- Dibea X600
- Ecovacs Deebot CR120
- Ecovacs Deebot KK-8
- Ecovacs Deebot X-500
- Ecovacs Deebot X500
- Haier SWR-T320
- Haier SWR-T321
- Haier SWR-T322
- Haier SWR-T325
- Midea MIDEA R1-L102B
- Midea R1-L10D
- Profimaster Robot 2712
- Sichler NC-5725-919
- Sichler PCR-2000
- Sichler PCR-3550UV
- Ariete AT5186005100
- LP43SC2000P
Login
3 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
17 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
22 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
alles gut besten Dank
19 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Alles zu meiner Zufriedenheit gelaufen
18 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
6 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
9 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
28 April 2020
Reviewed at Trusted Shops
Produit conforme
3 March 2020
Reviewed at Trusted Shops
A+++
26 November 2019
Reviewed at Trusted Shops
Gut
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com